Szanowni Czytelnicy!
Przed nami dwudziesty numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W majowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Zapalenie dziąseł to najczęstsza choroba tej tkanki. Jego przyczyną jest niekontrolowany rozwój biofilmu. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do uszkodzenia leżących głębiej struktur przyzębia. Jakie stany zapalne dziąseł występują najczęściej? Jak wygląda terapia zapalenia? Na te i wiele innych pytań w swoim artykule odpowiada dr n. med. Agnieszka A. Pawlik.
Materiały złożone, zwane kompozytami, charakteryzują się dzisiaj wielką różnorodnością właściwości. Z perspektywy strefy estetycznej, szczególne znaczenie znajduje klasyfikacja materiałów kompozytowych oceniająca ich właściwości optyczne. Jakie miejsce zajmują korekty i licówki kompozytowe w codziennej praktyce stomatologicznej? Na pytanie odpowiada dr n. med. Marcin Aluchna.
Laseroterapia jest jednym ze sposobów na zwiększenie skuteczności eliminacji bakterii z kanałów korzeniowych. Doskonale wspiera ona standardowe płukanie roztworami chemicznymi. Do laserów wykorzystywanych w dezynfekcji endodontycznej zalicza się Nd-YAG, Er-YAG, Er,Cr:YSGG oraz lasery diodowe. Jak wygląda schemat postępowania w przypadku laseroterapii? Odpowiedź znajdziecie w artykule dr n. med. Macieja Mikołajczyka.
Procedury sanitarne w gabinecie stomatologicznym opisuje Krystyna Brońska. Autorka wymienia m.in. konsekwencje zranień skażonymi ostrymi wyrobami medycznymi oraz obowiązki kierowników podmiotów leczniczych w sprawie zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy.
Znaczenie profilaktyki ortodontycznej podkreślają wyniki badań przeprowadzonych przez WHO, które wskazują, że co trzeci uczeń w dużym mieście i co szósty w mniejszym, wymaga leczenia ortodontycznego. Polega ona na właściwym kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia w każdym okresie rozwojowym dziecka. Opis profilaktyki ortodontycznej w okresie noworodkowym podaje lek. stom. Elżbieta Grzesiak.
Zapraszamy do lektury!