Szanowni Czytelnicy!
Przed nami drugi numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W majowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Lek. stom. Agata Weksej w swoim artykule porusza temat powikłań mogących wystąpić w trakcie leczenia endodontycznego. Przytacza przykład pacjentki, u której podczas podawania podchlorynu sodu wystąpiła silna opuchlizna. Opisuje, w jaki sposób opanowała sytuację i doprowadziła zabieg do szczęśliwego końca.
Szynowanie zębów to jedna z metod wspomagających leczenie chorób przyzębia. Zapewnia ono pacjentowi komfort funkcjonowania. Jak przebiega szynowanie zębów żuchwy z dostawieniem własnego zęba? Odpowiedź znajdziecie w artykule dr n. med. Ewy Jaskowskiej.
KEY LASER 3+ to urządzenie łączące w sobie technologię lasera opartego na krysztale erbowo - YAGowym oraz diagnostycznego lasera diodowego. Zabiegi chirurgiczne wykonywane za pomocą KEY 3+ cechują się większą dokładnością i mniejszą bolesnością. Szczegółowy opis urządzenia oraz przypadku jego wykorzystania znajdziecie w artykule dr n. med. Macieja Mikołajczaka.
Procedura postępowania z odpadami medycznymi opisana została przez Krystynę Brońską. W drugiej części artykułu przedstawiła ona m.in. szczegółowy sposób postępowania z odpadem uznanym za skażony oraz instrukcję selektywnego zbierania odpadów.
Naukowcy na całym świecie prześcigają się w tworzeniu nowych systemów implantologicznych lub w udoskonalaniu już istniejących. Jednym z nich jest TMI (True Max Implant firmy Pressing Dental). Jego podstawą jest maksymalna atraumtyzacja procesu implantacji. Jak wygląda wszczepianie implantu zęba przy użyciu systemu TMI? Odpowiedź znajdziecie w artykule dr n. med. Piotra Okońskiego.
Chcąc poprawić estetykę uzębienia pacjenta, często stajemy przed trudnym wyborem: kompozyt czy porcelana? Główną zaletą materiału kompozytowego jest możliwość jego dowolnej modyfikacji bez uszczerbku dla ostatecznego efektu estetycznego. Zabieg licowania z wykorzystaniem materiałów kompozytowych jest często wybierany z racji mniejszej liczby przeciwwskazań, łatwiejszej i mniej wymagającej techniki wykonania oraz mniejszego odsetka niepowodzeń. Jak krok po kroku wykonać licówki kompozytowe? Na to pytanie w swoim artykule odpowiada dr n. med. Ewa Jaskowska.