Dział: To wiedzieć powinniśmy

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kwas L-polimlekowy w zabiegach medycyny estetycznej

Kwas L-polimlekowy (ang. poly-L-lactic acid – PLLA) jest popularnym stymulatorem syntezy kolagenu stosowanym od wielu lat w medycynie estetycznej. Nie jest wypełniaczem, lecz stymulatorem syntezy własnego kolagenu. Działa w sposób powolny, stopniowy i przewidywalny.

Czytaj więcej

Technika Flowable Injection

Technika Flowable Injection zyskuje na popularności jako nieinwazyjna metoda wykonywania uzupełnień, która skraca czas pracy i jednocześnie oferuje uproszczoną, precyzyjną i przewidywalną procedurę pracy. Oszczędza czas i pieniądze pacjenta, może być stosowana w szerokim zakresie rekonstrukcji tkanek.

Czytaj więcej

Dentosept A Mini na problemy jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę już od pierwszych dni życia dziecka. Konsekwencją braku kontroli w tej kwestii są schorzenia, które mogą się pojawić w późniejszym okresie życia i mieć wpływ na kondycję całego organizmu. Mimo iż niemowlęta nie mają jeszcze zębów, są narażone na różnego rodzaju dolegliwości ze strony jamy ustnej.

Czytaj więcej

Invisalign Smile Architect™ – Najnowsze narzędzie dla stomatologów ogólnych

Jak stomatolog może zachęcić swoich pacjentów do rozpoczęcia leczenia wad zgryzu? Wizualizując jego efekty w postaci nowego, pięknego uśmiechu. Invisalign Smile Architect™, najnowocześniejsze rozwiązanie do planowania leczenia ortodontyczno-odtwórczego z uwzględnieniem anatomii twarzy, umożliwia stomatologom ogólnym zintegrowanie terapii nakładkowej z ich kompleksowymi planami leczenia. Od teraz wyrównanie zębów i planowanie ich odbudowy jest możliwe za pomocą jednej platformy cyfrowej. Narzędzie dostępne dla certyfikowanych lekarzy Invisalign Go®.

Czytaj więcej

Zlokalizowane zmiany zapalne w jamie ustnej

Najczęstszym celem leczenia stomatologicznego jest eliminacja bólu. Jego przyczyną mogą być prócz zębów lokalne zmiany zapalne tkanek miękkich: dziąseł, przyzębia, błony śluzowej. Niepokój pacjenta mogą budzić również zmiany, które nie manifestują się bólem, ale mogą być w sposób bardzo prosty zauważone przez niego w obrębie jamy ustnej. Takie zlokalizowane transformacje zapalne (przysparzające bólu lub bezbolesne) powinny budzić nasze zainteresowanie i być poddane diagnozie, a następnie terapii.

Czytaj więcej

Reklama w medycynie

Stosowanie przez lekarzy i placówki medyczne działań marketingowych jest ograniczone Ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Kodeksem etyki lekarskiej. W Polsce zgodnie z ustawą o działalności leczniczej obowiązuje zakaz reklamy świadczeń zdrowotnych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Kodeks etyki lekarskiej stanowi, że lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie na podstawie wyników swojej pracy, z tego względu reklamowanie się jest zabronione. Lekarzowi nie wolno narzucać pacjentom swoich usług lub pozyskiwać ich w sposób niezgodny z zasadami etyki i deontologii lekarskiej oraz lojalności wobec kolegów. Powyższe oznacza, że w świetle obowiązującego prawa lekarze oraz placówki ochrony zdrowia mogą informować o zakresie i rodzaju świadczonych usług, ale pod warunkiem że przekaz informacji nie nosi cech reklamy.

Czytaj więcej

Dlaczego pacjent palący papierosy jest wyzwaniem dla stomatologa?

Stan zdrowia jamy ustnej i efektywność szeregu zabiegów stomatologicznych zależą w dużym stopniu od eliminacji palenia papierosów przez pacjenta. Natomiast zaprzestanie palenia, przynajmniej na okres samej tylko terapii stomatologicznej, może odegrać znaczącą rolę w definitywnym zerwaniu pacjenta z nałogiem. Dlatego tak cenne mogą się okazać informacje dotyczące samego nałogu, jego skutków w obrębie jamy ustnej, jak również poznanie kilku wskazówek, jak postępować, by pomóc pacjentowi w podjęciu decyzji o rzuceniu palenia.

Czytaj więcej

Jatrogenne uszkodzenie przyzębia w codziennej praktyce

Zdarza się, że z powodu pośpiechu, często też w związku z niestarannością, leczenie stomatologiczne staje się przyczyną uszkodzenia tkanek przyzębia. Zarówno wypełnienia klasy II oraz V, jak i samo opracowywanie ubytków mogą uszkodzić przestrzeń biologiczną. Preparowanie tkanek pod stałe uzupełnienia protetyczne, leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci także stwarzają sytuacje, gdy zdrowie przyzębia zostaje naruszone. Niestety bywa, iż takie sytuacje są bagatelizowane. Konsekwencją tego są nieraz uszkodzenia, które wymagają później dodatkowego, często specjalistycznego leczenia. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najczęstsze sytuacje, które prowadzą do uszkodzenia tkanek przyzębia w toku codziennych czynności leczniczych. Takich sytuacji można uniknąć.

Czytaj więcej

Wpływ najnowszych technologii w stomatologii na profilaktykę domową oraz samodzielną kontrolę płytki nazębnej oraz zapalenia dziąseł

Stomatologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, gdzie coraz to nowsze technologie znajdują wykorzystanie na fotelu oraz w fazie profilaktyki domowej przez pacjentów. W przeglądzie poruszono tematykę wykorzystania szczoteczek elektrycznych oraz dodatkowych funkcji im towarzyszących w efektywnej higienie jamy ustnej.

Czytaj więcej

Jak utrzymać zyski mimo inflacji?

„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy” – G. Michael Hopf, The End. I tego się trzymajmy.

Czytaj więcej

Power of endo. Gojenie zmian okołowierzchołkowych – obserwacje trzymiesięczne

Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie przypadku klinicznego pacjentki, u której rozpoznano zmiany w obrębie tkanek okołowierzchołkowych przy dwóch zębach trzonowych żuchwy. Prezentowany przypadek ze względu na konieczność podjęcia odpowiednich decyzji dotyczących zarówno diagnostyki, jak i sposobu leczenia może zainteresować lekarza praktyka.

Czytaj więcej

Kwadratowa twarz? Wykorzystanie neuromodulatora w leczeniu patologii żwaczy

Obniża się wiek pacjentów z zaburzeniami żucia i zwiększa liczba chorych z postacią bólową dysfunkcji. Ocenia się, że u mniej więcej 40% społeczeństwa występują objawy zaburzeń skroniowo--żuchwowych. Ma na to wpływ życie w stresie. Nadmierna praca mięśni żucia prowadzi do zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych i okolicznych strukturach oraz uszkodzenia zębów lub przyzębia. W leczeniu przerostu mięśni żwaczy lub ich patologicznego napięcia znajduje zastosowanie neuromodulator, tj. toksyna botulinowa typu A.

Czytaj więcej