Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Smereka Jacek

Zapewnienie drożności dróg oddechowych u nieprzytomnego pacjenta

Sprawdzenie drożności i udrożnienie dróg oddechowych stanowi jedno z podstawowych zadań w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta, w tym pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Celem niniejszego artykułu jest przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu postępowania na drogach oddechowych u pacjentów w stanach nagłych zagrożeń.

Wstanach nagłego zagrożenia życia stomatolog powinien podjąć czynności ratujące życie, do których należy udrożnienie i utrzymanie drożności dróg oddechowych pacjenta. W przypadku poważnej częściowej, a tym bardziej całkowitej niedrożności dróg oddechowych dość szybko dochodzi do niedotlenienia życiowo ważnych narządów, w szczególności niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego, co może skutkować trwałym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego [1]. Stomatolog zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ang. European Resuscitation Council – ERC) 2015 powinien...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 94% treści

Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.
Podstawowy

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii.