Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Aluchna Marcin

Licówki kompozytowe - przypadek kliniczny

Pacjentka zgłosiła się niezadowolona z efektu ponaddziesięcioletnich rekonstrukcji kompozytowych wykonanych w innym gabinecie. Dokładnie zebrany wywiad pozwolił ocenić wiek rekonstrukcji na 15 lat.

(zdj. 1) Żywotność miazgi obu zębów uszkodzonych, gdy pacjentka miała 13 lat, nadal została zachowana, co potwierdziła reakcja na bodźce termiczne. Badanie kliniczne wykazało zgodność kolorystyczną, niewielkie zmatowienie powierzchni rekonstrukcji i niewielkie diastemy pomiędzy siekaczami przyśrodkowymi i bocznymi (zdj. 2). Na powierzchni podniebiennej zauważalna była przebarwiona nieszczelność połączenia materiału rekonstrukcji z naturalnym szkliwem (zdj. 3). W ocenie autora stomatologowi, który wykonał pracę 15 lat wcześniej, należny jest szacunek za uzyskaną skuteczność i efekt estetyczny.

Po skrupulatnej analizie stanu faktycznego i oczekiwań pacjentki ustalono korektę kształtu powierzchni wargowych z domknięciem przestrzeni dystalnych obu siekaczy przyśrodkowych. Niepokojące przebarwienie na powierzchni podniebiennej w praktyce wymagało jedynie niewielkiej korekty.

Do usunięcia części materiału kompozytowego z po...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 71% treści i 13 zdjęć

Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.
Podstawowy

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii.