Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Smereka Jacek

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii. Współczesna stomatologia dysponuje szeregiem leków miejscowo znieczulających, które mogą być zastosowane podczas różnego rodzaju znieczuleń wykorzystywanych w stomatologii. Leki znieczulające miejscowo stosowane są do znieczuleń powierzchniowych, nasiękowych, śródwięzadłowych i przewodowych. Techniki znieczuleń w stomatologii opisane są szeroko w literaturze specjalistycznej.

Stomatolog musi podjąć decyzję dotyczącą właściwego przygotowania pacjenta do leczenia, zebrać wywiad o schorzeniach współistniejących i obciążeniach, uwzględniając wiek pacjenta i w niektórych przypadkach wyniki badań laboratoryjnych. Na podstawie tych danych może dokonać wyboru sposobu leczenia, prawidłowo zakwalifikować chorego do leczenia stomatologicznego oraz wybrać dawkę leku miejscowo znieczulając...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 96% treści

Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.
Podstawowy

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii.