Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Pawlik Agnieszka

Higiena jamy ustnej i profilaktyka skutków ubocznych terapii onkologicznych u chorych na nowotwory

i profilaktyka skutków ubocznych terapii onkologicznych u chorych na nowotwory

Problem utraty włosów w konsekwencji terapii onkologicznej jest powszechnie znany. Nawet pomimo bardzo dużej szansy na odzyskanie włosów w krótszym lub dłuższym czasie po leczeniu nowotworu wzbudza dużo większe emocje (obawy, troski) u pacjentów, niż nieodwracalne skutki uboczne pojawiające się w konsekwencji chemioterapii i/lub radioterapii w jamie ustnej.

Przyczyny tego stanu rzeczy upatrywać można w braku świadomości społecznej, że w ogóle można spodziewać się jakichkolwiek objawów ubocznych w obrębie jamy ustnej podczas walki z rakiem, a także w marginalizowaniu problemu przez sam personel medyczny, jak i bagatelizowaniu przez wszystkich znaczenia, w szerokim tego słowa znaczeniu, uzębienia i całej jamy ustnej dla zdrowia ogólnego.

A problemy w jamie ustnej podczas leczenia onkologicznego są tym bardziej poważne i dokuczliwe, im większe zaniedbania i braki w higienie wykazywał pacjent przed rozpoczęciem walki z nowotworem. ...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 90% treści

Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.
Podstawowy

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii.